Aktualności

Posiłki w samolocie. Kilka faktów, o których mogłeś nie wiedzieć

Wiele linii lotniczych, zwłaszcza tych renomowanych, stara się, aby dania serwowane pasażerom były smaczne. Nie jest to proste zadanie, ponieważ na wysokości ok. 11 tys. metrów inaczej odczuwamy smaki i to, co z apetytem skonsumujemy w samolocie, nie koniecznie przypadnie nam do gustu na ziemi.
Słabiej odczuwamy pewne smaki, dlatego posiłki są bogatsze w np. większą ilość sodu.Natomiast takie same wrażenia kulinarne pozostają w przypadku umami (jeden z pięciu podstawowych smaków odczuwanych przez człowieka, który został wyodrębniony w 2000 r. od smaku słonego). Co ciekawe, wielu pasażerów wybiera z menu sok pomidorowy, mimo że na lądzie by się na niego nie zdecydowali, mając do wyboru inne napoje.


 
 

 
Dania o łagodnym zapachu i większa ilość sosu
Szefowie kuchni, gdy przygotowują posiłki dla pasażerów linii lotniczych, szczegółowo dobierają produkty, ponieważ dania nie mogą pachnieć zbyt intensywnie. Każdy ma inne upodobania kulinarne, więc komuś mógłby przeszkadzać np. zapach curry bądź czosnku. Ponadto zbyt silny zapach potraw mógłby wywołać mdłości u części podróżnych. Z kolei ze względu na niską wilgotność powietrza w samolocie, dania serwowane są z sosami. Ma to zapobiec nadmiernemu wysychaniu jedzenia i poprawić jego walory smakowe.
 

Dwa odmienne dania dla pilotów

 
W czasie lotu kapitan i drugi pilot zawsze konsumują dwa zupełnie inne posiłki. Jest to związane z bezpieczeństwem – minimalizuje się w ten sposób ryzyko zatrucia pokarmowego. Gdyby jeden z pilotów poczuł się źle, drugi będzie mógł kontynuować lot.

 Źródło: Pasazer.com 

 

« Wróć zobacz więcej aktualności »


Schowek ()
Schowek podręczny jest teraz pusty.

Żeby dodać obiekt do tego schowka należy kliknąć ikonkę + Schowek znajdującą się przy ofercie obiektu.

W celu usunięcia obiektu ze schowka kliknij ikonkę - Schowek znajdującą przy ofercie obiektu, który już jest dodany do schowka.