Aktualności

Jak wybrać odpowiednie buty narciarskie na stok?

Gdy nadchodzą jednak zimniejsze dni, wiele osób wybiera się na stoki narciarskie, gdzie mogą oddać się typowo zimowej aktywności. Bardzo ważne jest jednak to, aby odpowiednio się przygotować do narciarstwa. Okazuje się, że wybór właściwych butów wcale nie należy do łatwych. Na co zatem zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Komfort to podstawa 

Obecnie nie ma większego problemu z dostaniem dobrej jakości butów narciarskich, w których można czuć się komfortowo. Zadbali o to ich producenci, którzy podnieśli owy poziom komfortu i ergonomii, stosując także miękkie materiały kompozytowe i skórę zamiast wyłącznie twardego plastiku. Wygodniejsze będą także te buty narciarskie, które powstały z lżejszych stopów metali, co przyczynia się do zmniejszenia ich ogólnej masy. Trzeba jednak przy tym pamiętać o tym, aby wybrać buty narciarskie w oparciu o częstotliwość ich używania. Dla osób często odwiedzających stoki narciarskie i preferujących szybką jazdę oraz lubiących mieć kontrolę nad nartami zaleca się zakup butów sztywnym o profilu sportowym. Z kolei w przypadku rekreacyjnej jazdy na nartach wystarczą buty o stosunkowo niedużej sztywności. Największe wymagania stawia się butom, które muszą zmierzyć się z jazdą poza trasową. Wówczas wymagane jest obuwie sztywne i jednocześnie wygodne oraz zapewniające właściwy komfort cieplny i kontrolę nad nartami. Buty narciarskie powinny opinać stopę, ale nie cisnąć. Ponadto przed dokonaniem przymiarki, należy zmierzyć stopę na specjalnej miarce producenta danego obuwia.

Poziom zaawansowania a wybór butów narciarskich

Innych butów narciarskich potrzebować będzie osoba początkująca, a średnio zaawansowany narciarz. Na rynku dostępne są buty Allround, czyli do wszystkiego. Są to jedne z najwygodniejszych butów, w których skorupa jest miękka, co ułatwia ich zakładanie i ściąganie oraz pozwala zachować neutralną pozycję podczas jazdy na stoku. Warto zwrócić uwagę na obecność przełącznika Ski/Walk, który znajduje się na tylnej części skorupy. Dzięki niemu można odblokować staw skokowy, co ułatwia założenie buta i spacerowanie w nim. Przełączniki te nie sprawdzą się jednak w przypadku butów dla osób bardziej zaawansowanych. Dla takich narciarzy zalecane są buty zapewniające ciepło i prawidłową wentylację. Świetną opcją będzie zakup butów z językiem oraz modułem piety i stawu skokowego, które zostały wykonane z materiałów termoformowalnych.
Jeśli chodzi zaś o buty narciarskie dla zaawansowanych, to należy szukać ich w grupie All Mountain. Są one stosunkowo twarde, zapewniają stopom właściwe trzymanie i kontrolę nad nartami. Są one polecane osobom mogących pochwalić się dobrą techniką jazdy i spędzających na stoku wiele godzin dziennie. Z kolei do jazdy poza trasowej służą buty Freeride, które mają skorupę o indeksie od 110 do 130, gumową podeszwę i elastomery. Dla ekspertów są zaś buty Race, których indeks twardości zaczyna się od 130 wzwyż.
 
 

« Wróć zobacz więcej aktualności »


Schowek ()
Schowek podręczny jest teraz pusty.

Żeby dodać obiekt do tego schowka należy kliknąć ikonkę + Schowek znajdującą się przy ofercie obiektu.

W celu usunięcia obiektu ze schowka kliknij ikonkę - Schowek znajdującą przy ofercie obiektu, który już jest dodany do schowka.